В Україні зараз проводиться верифікація пенсіонерів, що може призвести до позбавлення частини виплат. У рамках цієї перевірки неправомочні отримувачі, такі як ті, хто отримав виплати за підробленими документами або не зареєструвався за місцем нового проживання як переселенець, не зможуть успішно пройти перевірку.

Докладніше про те, хто із пенсіонерів ризикує провалити перевірку та залишитися без пенсії, інформує Обозреватель.

Повідомляється, що частину перевірок проводять Пенсійний фонд, Міністерство фінансів та Міністерство соціальної політики. Внаслідок перевірок може з'ясуватися, що пенсіонер є переселенцем і не проживає за зареєстрованим місцем або не отримував виплати протягом шести місяців, а також тривалий час проживав за межами України. У такому разі держава має право не виплачувати пенсію даному пенсіонеру.

Пенсію можуть забрати з таких причин:

- якщо у пенсіонера є помилка у прізвищі;
- якщо виплати отримані пенсіонером на основі фальшивих документів;
- якщо пенсіонер проживав за кордоном протягом певного часу;
- якщо не було отримано пенсійних виплат протягом шести місяців;
- якщо пенсіонер є переселенцем та змінив місце проживання.

"Пенсія припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України", – йдеться у законі.

Варто зазначити, що у реєстрі судових рішень можна знайти безліч рішень щодо стягнення з пенсіонерів неправомірно сплачених сум.

Проведення верифікації виплат необхідне боротьби з неправомірним витрачанням коштів державного бюджету. Понад 400 мільярдів гривень щорічно виділяється на соціальні виплати в Україні й частина цієї суми витрачається неправомірно. Наприклад, це стосується ситуацій, коли матері-одиначки не офіційно реєструють шлюби, щоб продовжувати отримувати виплати, а також випадків, коли отримувачі субсидій приховують додатковий дохід або пенсіонери підробляють документи під час оформлення виплати.

Верифікація проводиться на трьох етапах: при зверненні за допомогою, під час отримання допомоги та протягом трьох років після скасування виплати. Міністерство фінансів аналізує бази даних та зіставляє інформацію з різних реєстрів для виявлення підозрілих виплат. Якщо є порушення, інформація передається до Міністерства соціальної політики для повторної перевірки. У разі підтвердження порушення виплати можуть бути скасовані, а одержувачів можуть зобов'язати повернути неправомірно отримані суми до бюджету. Наприклад, через суди можна стягнути "зайві" субсидії.

У рамках верифікації чиновники отримують доступ до інформації про володіння транспортними засобами одержувачем допомоги, надані документи для отримання допомоги, інформацію про перетин кордону, доходи з податкової, сплачені штрафи тощо.

Таким чином, верифікація виплат дозволяє державі контролювати та забезпечувати цільове та ефективне використання коштів соціальної допомоги та запобігати неправомірному отриманню виплат.

Читайте також:

Як додати 800 гривень до своєї пенсії: хто може розраховувати на цю надбавку

Важливо про мобілізацію: що чекає на українців вже з серпня цього року

Серпневий перерахунок пенсій: хто отримає підвищені виплати перелік