У всіх країнах Євросоюзу, окрім Ірландії та Мальти, власники сплачують податок на нерухомість. При цьому найвищий податок – у Норвегії, він становить 2,5 % від вартості житла. А ось рейтинг країн із найнижчими податками на нерухомість очолюють Естонія, Словаччина та Латвія. Щодо України, то тут кожен квадрат "зайвої" площі "коштує" до 1,5% мінімалки.

Так, українці зобов'язані до 1 липня 2024 року сплатити податок "на розкіш" за підсумками 2023 року.

При цьому оподаткуванню підлягають квартири площею від 60 квадратних метрів, будинки площею від 120 квадратних метрів та різні типи житлової нерухомості, зокрема їхня частка від 180 квадратних метрів.

Необхідно врахувати, що податок нараховується лише надмірні квадратні метри. Наприклад, якщо людина володіє домом на 125 квадратних метрів, то платитиме вона всього за 5.

Про такий обов'язок українців нагадує Державна податкова служба.

Ставка податку на нерухомість встановлюється органами місцевого самоврядування залежно від типу об'єктів та їх місцезнаходження у відсотках до мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року, та не може перевищувати 1,5 відсотка за 1 кв. метр.

Дізнатись ставку у своїй області можна на сайті податкової, а за допомогою онлайн-калькулятора можна розрахувати, скільки податку доведеться заплатити.

Оскільки у 2024 році податок нараховується за звітний 2023 рік, то ставка податку розраховується виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2023, яка становила 6 700 гривень (отже, максимальна ставка за квадратний метр не може перевищувати 100,5 грн. 700×1,5%).

Якщо ж людина має право власності на об'єкт нерухомості, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку збільшується на 25 тисяч гривень на рік.

Від сплати податку на нерухоме майно у 2024 році звільняються:

  • власники житла, що на територіях, де ведуться (велися) бойові дії;
  • власники нерухомості, розміщеної на територіях, тимчасово окупованих РФ;
  • власники житла, яке втратило свою придатність для проживання, через військову агресію РФ.

Читайте також:

Податки на квартири: скільки українцям доведеться заплатити за своє житло цього року

Готуйтеся до сюрпризів: скільки доведеться віддавати зі своєї зарплати після поновлення податків

Тепер буде як у Європі: зовсім скоро в Україні з'явиться податок на сміття. Що про нього відомо