Ось уже декілька місяців і військові, і політики в один голос говорять про критичну важливість нарощування мобілізаційного резерву в Україні. Саме тому Верховна Рада в найближчі тижні готується прийняти важливі зміни у мобілізації. Так, новий законопроєкт передбачає, що деякі категорії чоловіків втратять право на відстрочку, а ще в парламенті хочуть змінити норми про повістки електронною поштою.

На четвер, 11 січня 2024 року, заплановане перше читання щодо законопроекту про мобілізацію.

При цьому варто зазначити, що у парламент було подано п'ять версій законопроєкту про мобілізацію:

  • авторства Кабміну (№10378),
  • від Олексія Гончаренка (№10378-1),
  • від Георгія Мазурашу (№10378-2),
  • від Дмитра Разумкова та групи нардепів (№10378- 3),
  • від Андрія Кіта та Миколи Люшняка (№10378-4).

Разом з тим заступник голови комітету Верховної ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Черньов в ефірі телемарафону заявив, що в новому законопроєкті не буде нічого антиконституційного.

Чернєв сподівається, що законопроект буде прийнятий у першому читанні, а рекомендації та пропозиції будуть прийняті до другого читання або інший варіант – повернення до уряду.

"Але все ж таки все це вирішує зал. У будь-якому випадку він має бути винесений до зали і там має бути ухвалено рішення про подальшу долю цього законопроекту. Я сподіваюся, що сьогодні комітет вже ухвалить рішення щодо рекомендацій та пропозицій до цього законопроекту”, - додав він.

Чернєв зазначив, що у Раді хочуть "збалансувати проект між мобілізаційними та примусовими нормами".

"Ми почистили цей законопроект. Наприклад, повістки електронною поштою не повинні надсилатися. Це неможливо проконтролювати, це неможливо з'ясувати, чи це людина отримала... Або питання щодо вилучення відстрочки для інвалідів. Тут також були запитання. Ми наполягаємо, щоб інвалідам першої, другої та третьої групи видавалося відстрочення або не підлягали мобілізації”, - наголосив парламентарій.

Він додав, що Комітет із нацбезпеки пропонує уточнити умови відстрочки для студентів, зокрема, для інтернів.

Загалом всі зміни в законопроєкті про мобілізацію від комітету із нацбезпеки включають:

  • надання відстрочки здобувачам освіти за умови її послідовного здобуття БЕЗ урахування спеціальності;
  • надання відстрочки особам, зарахованим на навчання в інтернатуру;
  • надання відстрочки від мобілізації для науковців і викладачів за умови, що вони працюють за основним місцем роботи не менше ніж на 0,75 ставки;
  • звільнення з військової служби військовослужбовців, родичі яких загинули під час участі в АТО;
  • скорочення термінів звільнення строковиків.

Читайте також: