Незабаром в Україні на ринок кредитування очікують колосальні зміни.

Стало відомо, що в Україні депутати Верховної Ради мають ухвалити законопроєкт №9422, який посилить регуляцію ринку кредитування. Наразі відповідний проєкт закону уже схвалений Комітетом Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики та переданий на розгляд народних депутатів. Про це розповів голова Національного банку Андрій Пишний.

Насамперед ідеться про мікропозики, так звані "гроші до зарплати", процентні ставки за якими можуть перевищувати 1000% річних.

У НБУ прагнуть, щоб ринок споживчого кредитування (так звані "швидкі кредити") не лише забезпечував можливість фінансовим компаніям заробити, а й був справедливим для споживачів послуг.

"Заробітки насправді вражають — 1500%-1800% річних", - каже Андрій Пишний та додає, що ставка має бути "чесною і справедливою", а також такою, "щоб вона не перетворювала позику на фінансове рабство і соціальне вбивство".

Отож проєкт закону, ініційований Національним банком України, пропонує:

  • обмежити максимальний рівень ставки за «швидкими кредитами» — до 1% на день (на перехідний період — до 2,5%);
  • забезпечити прозоре інформування позичальників щодо умов кредитування та перевірку їхньої платоспроможності;
  • оперативно ухвалювати рішення щодо компаній, які використовують недобросовісну практику у своїй роботі.

Як зазначив Андрій Пишний, ще однією метою змін є потреба прискорити процедуру прийняття законодавчих та нормативно-правових актів для регулювання ринку небанківських фінансових послуг.

Також в парламенті зареєстрований законопроєкт «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо споживчого кредитування». Ним планують частково скасувати мораторій на стягнення штрафів та нарахування пені за невчасну сплату за кредитами. Автори стверджують, що через війну прострочення споживчих кредитних договорів «використовується недобросовісними позичальниками, щоб уникнути відповідальності за порушення зобов’язань».

Читайте також:

Тепер через "Дію" можна взяти квартиру в кредит за пільговою ставкою. Скільки коштуватиме своє житло

Важливі зміни за кредитами: українцям уріжуть відсотки та заборонять зайві платежі

Нова пошта обрадувала українців: посилку можна брати в кредит

ПриватБанк змінює умови використання кредитних грошей: у кого можуть виникнути проблеми