В церковному календарі 22 березня має декілька назв: День сорока мучеників, Великомучеників Севастійських, день Всіх святих або Сорок святих. В народі ж цей день називають "Жайворонки".

Так, згідно з церковними переказами, сорок воїнів були кращою дружиною у війську давньоримського імператора Ліцинія. Він був жорстоким язичником і намагався позбутися християнської віри. Всі сорок мучеників з легіону відмовилися зректися християнства, за що їх почали жорстоко карати. Однак, коли їх почали бити камінням, воно відлітало від воїнів, не завдаючи шкоди. Чоловіки навіть у в'язниці продовжували свої молитви вночі і навіть почули Ісуса: "Той, хто зазнав до кінця, той врятований буде". Сорок воїнів загинули в місті Севастія (нині Сівас, Туреччина) 320 року.

Молитва на Сорок святих

О, святі, славні сорок страстотерпців Христових, що в місті Севастії заради Христа мужньо постраждали. Ви через вогонь та воду пройшовши і як друзі Христові у спокій Небесного Царства увійшовши, щиро молітеся до Пресвятої Трійці за рід християнський, особливо за тих, хто шанує святу пам’ять вашу і з вірою та любов’ю у молитвах звертається до вас.

Виблагайте у Всещедрого Бога прощення гріхів наших і життя нашого виправлення, щоб у покаянні та нелицемірній любові один до одного перебуваючи, зі сміливістю стали на Страшному Суді Христовому і вашими молитвами праворуч Праведного Судді стали.

О, угодники Божі, будьте нашими захисниками від усіх ворогів видимих та невидимих, щоб під покровом ваших молитов ми визволялися до кінця життя нашого від усякої біди, зла й небезпеки і так прославляли велике та гідне поклоніння повновладної Тройці: Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки віків.

Амінь

Що можна робити 22 березня

У цей день належало відвідати храм, помолитися, поставити 40 свічок і зробити 40 поклонів. Також 22 березня поминали померлих, замовляли молебні і ходили на могили. Жінки просили у 40 мучеників захистити чоловіків і синів на війні.

В давнину господині пекли на день Сорока святих пиріжки-жайворонки, які мали форму птахів. Їх нанизували на лозинки або різочки, роздавали дітям, дарували сусідам. Цікаво, що в різних регіонах України ці пиріжки називали по-різному: буслики, сороки тощо. Існувало повір'я, що якщо так зробити, то всі свійські птиці будуть здоровими. Також вірили, що саме цього дня всі пернаті повертаються з теплих країв.

А ще 22 березня дівчата займалися ворожінням на майбутнє, зокрема проводили обряди на заклик весни. Щоб швидко прогнати зиму, дівчата повинні були зламати сорок дерев'яних гілочок і розірвати сорок ниток.

Також саме цього дня наші предки починал будувати плани і мріяти про майбутнє. Було заведено запрошувати в гості близьких і родичів: чим більше їх буде, тим щасливішою буде родина.

Існував і символічний обряд, який називали "топтати ряст". Вважалося, хто потопче ряст навесні, той протягом всього року буде здоровим. Тому в поле виходили навіть кволі й літні люди. Водночас потрібно було примовляти: "Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того году діждати".

22 березня на Сорок святих Церква забороняє кілька речей:

  • не дозволено їсти м'ясо, молочні продукти, яйця;
  • не варто працювати фізично, навіть займатися прибиранням житла;
  • не рекомендовано позичати гроші;
  • заборонено шити, прати або займатися ремонтом речей.

З давніх-давен вважалося, що на 40 святих повинно обов'язково випасти 40 лопат снігу. За прикметами дня судили про погоду:

  • якщо в цей день світить сонце - наступні 40 днів будуть теплими, якщо похмуро - холодними;
  • синиця заспівала - бути швидкому теплу;
  • теплий вітер - літо буде непогожим;
  • ластівки прилетіли - до урожайного року.

Читайте також:

Гроші доведеться повернути: у Пенсійному фонді розповіли, кого це торкнеться

Буває й таке: у Lifecell розповіли, що робити, якщо забули поповнити рахунок та потрібно терміново зателефонувати

Українці матимуть змогу отримати допомогу на купівлю ліків. Що потрібно знати

Ощадбанк розповів, як збільшити свою пенсію за допомогою програми "Дія"