Великдень 2023 - найголовніше свято у церковному календарі, присвячене воскресенню Ісуса Христа. Українці дуже люблять Великдень і готуються до нього наперед, насамперед тим, що всі віруючі очищають тіло, дотримуючи суворий 50-денний Великий піст.

У 2023 році православні віряни відзначатимуть Великдень 16 квітня, а католики – 9 квітня. Різниця пов’язана з використанням календарів: православні святкують за юліанським, а католики – за григоріанським.

З 2 по 7 квітня у католиків розпочнеться Страсний тиждень.

Вербна неділя

Згідно є Євангелієм, за тиждень до воскресіння Христос увійшов до Єрусалиму. Люди вітали його, встеляючи стежки пальмовими гілками.

З цим пов’язана традиція освячування вербових гілочок. В Україні є повір’я, згідно з яким освячена верба має цілющі властивості. Здавна в народі після богослужіння злегка били один одного гілками та примовляли: "не я б’ю – верба б’є, за тиждень Великдень".

Християни вважають, що Страсний тиждень – це особливий період випробування для кожної людини. У ці дні дотримується найсуворіший піст, і всі дні мають назву Великих.

Великий понеділок

3 квітня – у католиків, 10 квітня – у православних

У Великий понеділок згадують патріарха Йосипа. Його, згідно із Старозавітніми переказами, продали у рабство в Єгипет. Ісус в цей день у Вітанії прокляв безплідну смоковницю, яка символізувала душу, що не розкаялася.

Традиційно з Великого понеділка починають готувати оселю до Великодня.

Великий вівторок

4 квітня – у католиків, 11 квітня – у православних

Чистий вівторок - день, коли Ісус Христос викрив фарисеїв і книжників, а ще повідав апостолам притчі про десять дів, про таланти, про данину кесарю, про воскресіння мертвих, про Страшний суд і смерть світу. Христос також пророкував, що невдовзі його зречеться Петро і зрадить Іуда.

Віряни завершують домашні справи, закінчують вишивати рушники до Великодня, готують вбрання та скатертини.

Велика середа

5 квітня – у католиків, 12 квітня – у православних

Згідно з Новим Завітом, саме цього дня Юда прийняв рішення зрадити Христа за 30 срібняків, а Грішниця помазала Ісуса миром, готуючи його до поховання.

У храмах прийнято ходити на сповіді.

У цей день закінчують розбирати речі в шафах і починають готуватися до кухонних клопотів. А ще українці починають готувати яйця та фарбувати писанки.

Чистий четвер

6 квітня – у католиків, 13 квітня – у православних

Цього дня відбулася Тайна вечеря перед розп’яттям. Ісус дав апостолам вино і хліб, що стало праобразом першого таїнства причастя.

Віряни згадують страждання Христа, ходять у церкви та причащаються. Також починають пекти паски.

Четвер називають Чистим. У народі казали, що вода у цей день змиває всі гріхи. В оселях проводять генеральне прибирання, перуть одяг, миють вікна.

Велика (Страсна) п'ятниця

7 квітня – у католиків, 14 квітня – у православних

Саме цього дня Ісуса Христа розіп’яли на горі Голгофа. Страсна п’ятниця – один з найважливіших днів перед Великоднем. У церквах виносять плащаницю – це зображення Христа, який лежить у домовині.

Побутовими справами займатися категорично не можна і потрібно присвятити час молитвам.

Деякі віряни відмовляються від їжі у Страсну п’ятницю, допоки священники не винусуть плащаницю. Дотримується найсуворіший піст.

Велика субота (Лазарева субота)

8 квітня – у католиків, 15 квітня – у православних

Лазарева субота – останній день Страсного тижня. Прийнято згадувати, як Ісус воскресив праведного Лазаря.

У цей день завершують готувати великодній кошик та готуються зустрічати Великдень. Це останній день Великого посту.

Народні заборони у Страсний тиждень

Здавна останній тиждень перед Великоднем намагалися провести у мирі та злагоді. Не сварилися, не кричали, не чинили зла, не починали конфліктів. Важку фізичну працю переносили на післявеликодній період.

У Страсний тиждень не святкували весілля та іменини та не поминали покійних. Говорили, що не можна відмовляти, якщо хтось звернеться за допомогою.

Читайте також:

У Росії вже підтримали ордер на арешт Путіна та заявили, що Кремль програв.

Це знак із небес: колона російської техніки потрапила в аварію на Кримському мості.

Підозріла "бавовна" у Москві: небо другий день поспіль у чорних слідах, люди збирають валізи.